topimg01 topimg02 topimg03

XI Festyn Rodzinny w Koszewnicy z myślą przewodnią: "Kocham Cię Polsko!"


W niedzielę 17 czerwca w Koszewnicy odbył się Festyn Rodzinny. Już 11 raz bawiliśmy się wspólnie na lokalnej imprezie plenerowej zorganizowanej przez rodziców dzieci uczęszczających do szkoły Podstawowej w Koszewnicy. Tradycyjnie każdy festyn w naszej miejscowości odbywa się pod innym hasłem przewodnim, w tym roku tematem imprezy była Polska. Udało nam się pokazać jak wiele jest powodów żeby głośno krzyknąć: „Kocham Cię Polsko!”.

O godzinie 13.15 ks. Sławomir Sulej rozpoczął Mszę Świętą na placu szkolnym. Następnie zgromadzonych gości przywitała dyrektor szkoły Hanna Pieczara przedstawiając plan niedzielnej imprezy.

Jednym z głównych punktów festynu był barwny korowód tematyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły pod opieką wychowawców. Korowód przybliżył nam ludzi, którzy od wiek wieków walczyli, pracowali i rozsławiali imię Polski na cały świat. W tym roku „zagościły” u nas wspaniałe osobistości – postacie legendarne i historyczne: Lech – legendarny protoplasta Polaków i założyciel Państwa Polskiego, Władysław Jagiełło, pogromca Krzyżaków.  Postacie z legend Krakowskich przygotowane przez klasę zerową: Król Krak który zbudował Kraków, Szewczyk Dratewka, hejnalista, który ostrzegał mieszkańców przed wrogami oraz  Tatarzy.

Świat artystyczny reprezentowali m.in. Jan Matejko, Jack Malczewski Fryderyk Chopin oraz Stanisław Moniuszko. Pojawili się też nasi nobliści jak Maria Curie Skłodowska i Henryk Sienkiewicz oraz inni sławni ludzie, których znamy i podziwiamy (Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik, Józef Piłsudski). Sportowcy jak Adam Małysz i Justyna Kowalczyk).

Na uczestników festynu czekało również wiele atrakcji sportowych oraz kulturalnych, dzięki wspólnemu wysiłkowi organizatorów. Na scenie podziwialiśmy lokalne zespoły artystyczne z pokazami tańca wykonywanymi przez dzieci i młodzież w różnym wieku.  Można było spróbować swoich sił w strzelaniu do celu, biegach na czas, pochwalić się swoim talentem wokalnym w konkursie piosenki dziecięcej. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe nagrody i medale.

Organizatorzy postarali się także o podniebienie naszych gości. Można było skosztować lokalnych przysmaków oraz wspaniałych ciast.

Chociaż pogoda płatała figle nie odstraszyła jednak nas do zabawy. Czas umilał nam DJ Sławek, bawiliśmy się do późnego wieczora.

 

 

Zobacz galerię z 11 Festynu Rodzinnego w Koszewnicy!

 

 

ZA  CO  KOCHAM  POLSKĘ ?
Zapewne, każdy za coś innego! A może i za to samo?
Polska to nasza Ojczyzna, a Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna.
Polska - to bardzo wzniosłe słowo , to duża Ojczyzna, ale my mamy swoje własne małe ojczyzny- nasze gospodarstwa , wsie, szkoły, gminy , powiaty – które tworzą tę wielką Ojczyznę.
Więc za co ją kocham?
Kocham Polskę za złoty łan zbóż, za błękitne niebo,
Za każdy kwiat, za każdy krzew i za każde drzewo,
Za skowronka lot i śpiew, co czas tak umila,
Za czas uśmiechu, czas łez i za każdą chwilę.
Kocham Polskę za jej urokliwe małe miasteczka i wsie,
Bo mieszkają tu gościnni i serdeczni ludzie,
Kocham za góry, morze, rzeki i jeziora,
Za lasy, łąki, doliny i pola.
Kocham Polskę za piękne tradycje, które scalają rodzinę,
Która rozesłana jest po całej krainie,
Za ciepłe lata, pięknie pachnącą wiosnę,
Za kolorową jesień i cudnie białą zimę.
Kocham ją za historię, za chronienie,
Za polskie przysmaki i że karmi mnie,
Kocham Ojczyznę bez przyczyny, jest moja, twoja – NASZA.